MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Schemat żywienia niemowląt – tabela

Gdy przychodzi czas na rozszerzenie diety Twojego maluszka skonsultuj się z lekarzem pediatrą, kiedy najlepiej będzie podać dziecku pokarm inny niż mleko mamy, np. krem z warzyw czy mus z owoców. Sprawdź, jak wygląda schemat żywienia dzieci w 1. roku życia.

4min. czytania Sty 15, 2024

Kiedy Twój skarb dorasta i zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, warto wiedzieć, jakie posiłki przygotowywać maluszkowi po odstawieniu od piersi, aby nadal rozwijał się i rósł prawidłowo. Każdy rodzic powinien szukać wiarygodnych źródeł, aby mieć wiedzę, co można podać w określonym miesiącu życia, a czego należy unikać w diecie dziecka.

Czym jest schemat żywienia niemowląt?

Schemat żywienia niemowląt jest zbiorem zaleceń dotyczących diety dzieci w 1. roku życia. Przedstawia on zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania ich jadłospisu. Wskazówki dotyczą zarówno żywienia dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Rodzice mogą znaleźć w schemacie żywienia niemowląt m.in. informacje dotyczące tego, jakie pokarmy, w jakiej ilości i konsystencji, oraz w którym miesiącu życia należy wprowadzać do diety dziecka. To może pozwolić Twojemu szkrabowi na sukcesywne odkrywanie nowych smaków i konsystencji. Schemat ten jest ustalany przez specjalistów na podstawie aktualnych badań w zakresie żywienia niemowląt.

 

mama karmi niemowle

 

Układając jadłospis dla małego dziecka, trzeba uwzględnić jego indywidualne potrzeby:

  • alergie
  • nietolerancje pokarmowe
  • apetyt

Nowości do diety dziecka należy wprowadzać stopniowo. Podawanie nowego składnika najlepiej rozpocząć od niewielkiej ilości, tzn. 1-2 łyżeczek danego produktu zwracając uwagę, jak maluszek reaguje na nowe produkty w swojej diecie. Zwracaj również uwagę na oznaki głodu i sytości, które komunikuje dziecko. Gdy odwraca głowę od łyżeczki lub traci zainteresowanie jedzeniem to znak, że jest  już najedzone.

Zapamiętaj!

Nie karm dziecka na siłę, pod presją. Ty powinnaś decydować, co dziecku podasz, kiedy i w jakiej formie. Jednak to Twój maluszek decyduje, czy zje to, co ma na talerzu, i jeśli tak, to ile.

Kto opracował schemat żywienia?

Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W jego tworzeniu brali udział m.in. pediatrzy, lekarze rodzinni czy doświadczeni dietetycy. Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt zmieniają się wraz z postępem nauki i wiedzy na ten temat. Przy tworzeniu modelu żywienia zawsze brane są pod uwagę wyniki aktualnych badań w tym zakresie, dlatego też wytyczne żywieniowe co jakiś czas ulegają zmianie.

Aktualny schemat żywienia

Najnowsze zalecenia dotyczące karmienia niemowląt pochodzą z 2016 roku. Poznaj optymalny dla Twojego dziecka czas i kolejność wprowadzania nowych produktów do diety. Poznaj model żywienia niemowląt wyłącznie karmionych piersią i maluszków, którym są już wprowadzane pierwsze pokarmy uzupełniające.

TABELA KARMIENIA NIEMOWLĄT

Schemat żywienia niemowląt

 

Ze schematu żywienia dzieci wynika, że po ukończeniu 4. miesiąca można zacząć rozszerzać dietę dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym. Gdy dziecko jest karmione piersią, przez pierwsze 6 miesięcy życia mleko mamy jest dla niego jednym pokarmem, który zaspakaja jego potrzeby żywieniowe. Rozszerzanie diety dziecka warto zacząć od wprowadzenia warzyw w postaci jednoskładnikowych przecierów warzywnych. Gdy Twój maluszek pozna już smak warzyw, podaj mu owoce, ok. 2 tygodnie po warzywach. Owoce są chętniej akceptowane w smaku, dlatego lepiej najpierw przyzwyczaić dziecko do smaku warzyw. Wprowadzając owoce, możesz rozpocząć od ugotowanego na parze i zblendowanego jabłka.

Po pewnym czasie zacznij podawać maluszkowi bardziej złożone zupki warzywne, również z dodatkiem ugotowanego, chudego mięsa (np. z indyka, gęsi, kaczki, kurczaka, a także inne: wołowinę, jagnięcinę czy królika). Początkowo dodawaj ok. 10 g gotowanego mięsa dziennie. Porcję mięska zwiększa¬j stopniowo do 20 g pod koniec 1. r.ż. Jeśli w trakcie rozszerzania diety dziecka zdecydujesz się na wybór gotowych dań, pamiętaj, że musi być to żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Jest ona stworzona z myślą o najmłodszych dzieciach do 3. roku życia i spełnia normy nawet 500 razy bardziej rygorystyczne niż żywność dla dorosłych. Takie dania rozpoznasz dzięki oznaczeniu na etykiecie wieku podawania danego produktu.

 

usmiechniety maluszek

 

Po ukończeniu przez maluszka 4. miesiąca życia możesz także zacząć podawać mu jajko (ważne źródło żelaza i witamin z grupy B), np. ugotowane lub dodane do zupek. Pamiętaj, aby danie zawsze było dostosowane konsystencją do umiejętności dziecka. Po skończeniu 6. miesiąca życia do diety dziecka możesz wprowadzić niewielkie ilości zmiksowanej ryby (np. łososia, mintaja). Początkowo raz w tygodniu, zastępując nią obiadek z mięsem. Pamiętaj, że ryby są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które wspierają rozwój mózgu dziecka. W diecie Twojego maluszka nie musi codziennie pojawiać się mięso. Przynajmniej raz w tygodniu możesz zaserwować mu bezmięsny obiadek na bazie warzyw. Także produkty mleczne (jogurt naturalny, kefir, serek) możesz zacząć podawać w drugim półroczu życia. Pamiętaj, aby przed 12. miesiącem życia nie wykorzystywać mleka krowiego jako głównego produktu mlecznego.

Zapamiętaj!

Nie dodawaj do posiłków i napojów maluszka cukru ani soli. Zamiast cukru wybierz owoce, a sól zamień na aromatyczne zioła, np. koperek czy pietruszkę. Pamiętaj, że Twój maluszek ma 2 razy więcej kubków smakowych niż Ty i dzięki temu inaczej odczuwa smaki. To, że dla Ciebie coś jest mdłe, nie oznacza, że jemu nie smakuje. Jedząc posiłki bez dodatku soli i cukru, dziecko ma niepowtarzalną szansę poznać rzeczywisty smak produktu! 

Nie masz pomysłu na posiłki dla swojego maluszka? Nie wiesz, jak wprowadzić do jego diety opisane wyżej zasady? Zapoznaj się z naszymi jadłospisami przygotowanymi przez dietetyka dla dzieci po 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11. i 12. miesiącu życia!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.