MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Odbijanie po karmieniu u noworodka? Obowiązkowo!

4
4/5 1 opinie

Odbijanie noworodka po jedzeniu jest nie tylko czymś normalnym, ale niezbędnym! Tę czynność należy wykonywać po zakończonym karmieniu. Odbijanie zaleca się też wtedy, gdy dziecko je bardzo łapczywie. Poznaj sposoby na skuteczne odbijanie swojego maluszka, które powinno trwać od 10 do 15 minut. Przeczytaj również, jad długo odbijać dziecko po jedzeniu.

5min. czytania Lut 23, 2024

Odbijanie się dziecku po jedzeniu pozwala uwolnić powietrze, którego nadmiar maluszek połknął podczas karmienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, gdyż wypływ mleka z butelki jest znacznie szybszy niż z piersi, co zwiększa ilość połykanego powietrza. Zobacz, jak odbić niemowlę, by uniknąć później brzuszkowych dolegliwości.

Kiedy jest najlepszy moment na odbijanie noworodka?

Początki najczęściej bywają trudne. Za pierwszym razem możesz mieć wrażenie, że robisz to troszkę niezręcznie i odbijanie może przysporzyć Ci nieco kłopotów. Jednak bez obaw, szybko nabierzesz wprawy, a dzięki temu przyniesiesz ulgę swojemu maluszkowi.

Odbijanie u noworodka – najlepszy moment:

  • w trakcie karmienia piersią lub butelką,
  • bezpośrednio po zakończeniu karmienia.

Co zrobić, żeby noworodkowi się odbiło?

  • Podczas karmienia zwykle potrzebna jest krótka przerwa, by dziecku mogło się odbić. Niektóre maluszki to uwielbiają, podczas gdy inne nie zgadzają się na jakąkolwiek przerwę w trakcie jedzenia, zwłaszcza jeśli odbijasz niemowlę w trakcie karmienia piersią. Bez obaw, Twoje dziecko wypracuje sobie własny rytm jedzenia i odbijania, do którego szybko przywykniesz.
  • Odbijanie noworodka po jedzeniu jest niezwykle ważne. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Dziecku może się odbić nawet po kilkunastu minutach. Dlatego daj swojemu maluszkowi czas i spokojnie poczekaj. Pamiętaj jednak, że nie musi odbić się mu po każdym posiłku.

 

belching baby after feeding

 

Jakie są pozycje do odbijania noworodka?

Najpopularniejszą pozycją do odbijania noworodka jest pozycja pionowa. Należy położyć pieluszkę na ramieniu i oprzeć na niej główkę maluszka. Rączki dziecka powinny swobodnie zwisać przewieszone przez ramię. Brzuszek należy delikatnie oprzeć na barku. Aby ułatwić Bobasowi proces odbijania, można delikatnie poklepać go po pleckach lub zacząć je łagodnie masować.  

Mimo iż pozycja na ramieniu to najbardziej znana technika odbijania, to wcale nie jedyna. Dziecko można odbijać również trzymając je w swoich ramionach w pozycji leżącej, z główką nieco wyżej niż żołądek — tak, jak do karmienia butelką. Istotne jest w tym przypadku, aby ciało Twojego Niemowlaka układało się w linii prostej.

Odbijanie niemowlaka

Po zakończeniu okresu noworodkowego Twojego maluszka nadal musisz pamiętać o odbijaniu. Twoja Pociecha może nie być już noworodkiem, ale nadal musisz pamiętać o konieczności pozbycia się powietrza z układu trawiennego Bobasa, żeby nie wystąpiły problemy z brzuszkiem.  

Wraz z wiekiem ta potrzeba będzie stopniowo zanikać, jednak przez pierwsze miesiące najlepiej robić to po każdym posiłku. Nie oznacza to jednak, że za każdym razem Twoje dziecko odbije — dlatego jeśli po którymś karmieniu to nie nastąpi, nie musisz się martwić, to zupełnie normalne. 

Jak długo odbijać dziecko po jedzeniu?

Odbijania zwykle  potrzebują dzieci w wieku od 4. do 6. miesiąca, czyli tak długo, jak karmione są wyłącznie mlekiem matki. W miarę rozwoju układu trawiennego Twojego maluszka i rozszerzania diety oraz nabywania umiejętności samodzielnego siedzenia, a także jedzenia, potrzeba odbicia zmniejsza się, a z czasem zupełnie zanika. Możesz zastanawiać się, czy po każdym karmieniu dziecku musi się odbić. W zasadzie powinno, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od Twojego maluszka, ilości zjedzonego pokarmu i połkniętego powietrza, a także funkcjonowania wspomnianego układu pokarmowego.

Odbijanie niemowlaka po mleku następnym i po karmieniu piersią

Obijanie dziecka jest ważne zarówno w przypadku karmienia maluszka mlekiem matki, jak i wtedy, gdy podawane jest mu mleko następne. Proces ten warto praktykować do około 6. miesiąca życia i przy karmieniu piersią, i przy karmieniu butelką.  

Ze względu na to, że mleko z butelki leci zdecydowanie szybciej niż z piersi matki, obijanie przy takim sposobie karmienia jest bardzo istotne. maluszek może nałykać się w trakcie jedzenia jeszcze więcej powietrza i dobrze jest mu dać możliwość pozbycia się go.  

Odbijanie po karmieniu butelką

Aby Twój maluszek nie połykał powietrza podczas karmienia, warto zastosować kilka trików:

  • sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za duża,
  • trzymaj butelkę w taki sposób, by smoczek zawsze był wypełniony mlekiem,
  • dobierz butelkę tak, aby mleko płynęło z niej bez przeszkód  i zmniejszało połykanie powietrza przez maluszka, 
  • zastosuj odpowiednie pozycje i techniki podczas karmienia.

Czy wiesz, że...

Dziecko powinno odbić od jednego do nawet sześciu razy w ciągu dnia, aż pozbędzie się nadmiaru powietrza, którego maluszek nałykał się w trakcie jedzenia.

question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Jak odbijać noworodka?
Po każdym karmieniu należy położyć pieluszkę na ramieniu i ułożyć na niej dziecko w pozycji pionowej. Brzuszek szkraba powinien przylegać do barku rodzica, a rączki muszą być przewieszone przez ramię mamy lub taty i swobodnie zwisać. Dodatkowo można lekko poklepywać lub masować plecki maluszka. Inny sposób to trzymanie dziecka tak jak podczas karmienia z butelki – główka powinna być w linii prostej nieco wyżej niż żołądek. 

2. Czy noworodka trzeba odbijać?
Odbijanie noworodka jest obowiązkowe. Dzięki niemu nadmiar powietrza, które podczas karmienia połknęło dziecko, zostaje uwolniony. Zapobiega to powstawaniu m.in. bolesnych wzdęć.

3. Czy noworodek zawsze odbija po jedzeniu?
Dziecko może odbić niemalże natychmiast po jedzeniu, dopiero po kilkunastu minutach lub wcale. Ta kwestia zależy od maluszka. 

4. Do kiedy odbijać niemowlaka?
Niemowlaka należy odbijać minimum do 6. miesiąca życia. Wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego dziecka i rozszerzaniem jego diety potrzeba odbicia zmniejsza się, a potem zupełnie zanika. 

5. Po co odbijać dziecko?
Odbijanie po karmieniu pozwala usunąć z brzuszka nadmiar powietrza, które dziecko połknęło w trakcie jedzenia. Odbijanie jest szczególnie ważne, kiedy maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym. Mleko z butelki wypływa bowiem znacznie szybciej niż z piersi, co może zwiększać u niemowlaka ilość łapczywie połkniętego powietrza. Odbijanie to także jeden ze sposobów, by uniknąć lub złagodzić brzuszkowe dolegliwości, np. ulewania, wzdęcia czy kolki. 

help to your partner

 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

4
4
1 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    1
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

4
Natalia Kłosowska Lut 13, 2024

Pomocny artykuł wyjaśniający o co chodzi z tym odbijaniem, brakuje mi tylko graficznego przedstawienia jak powinny wyglądać prawidłowe pozycje do odbicia

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.