Dostosuj swoje treści

Jestem w:
# trymestr

Zarejestruj się, aby zapisać wiek Twojego dziecka.

Zarejestruj się
miesiącu
 

Jak wybrać szpital?

Chciałabym czuć się dobrze i bezpiecznie w szpitalu, w którym będę rodzić. Mam pewne oczekiwania. O moim wyborze zdecydują takie kwestie jak stosunek do bólu w czasie porodu i znieczulania miejscowego, nacinanie krocza (epistomia), czy wspieranie karmienia piersią.

Szpital i poród

Wyróżniamy trzy stopnie referencyjności:

- I stopień oznacza szpital, w którym rodzą kobiety w ciąży prawidłowo przebiegającej, niepowikłanej, w wyznaczonym wcześniej terminie porodu,

- oddziały z II stopniem mogą przyjmować kobiety w ciąży zagrożonej, przygotowane są do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi,

- III stopień oznacza placówkę przygotowaną na przyjecie kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży oraz na opiekę nad maluchami z wadą rozwojową oraz urodzonymi przed 31 tygodniem ciąży.

Jeżeli Twoja ciąża przebiega bez problemów i nie ma podejrzenia wad wrodzonych u dziecka, możesz wybrać szpital z I stopniem referencyjności. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed wyborem szpitala z odpowiednim stopniem referencyjności.

Idea Szpitali Przyjaznych Dziecku powstała z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Tytuł ten od 1990 roku otrzymują na całym świecie szpitale i oddziały położnicze, które we właściwy sposób propagują i umożliwiają karmienie piersią, zgodnie z doktryną „10 kroków do udanego karmienia piersią”. Drugim filarem tytułu "Szpitala Przyjaznego Dziecku" jest spełnienie kryterium "Właściwych technik porodowych" (zalecenie WHO z 1985 r.), które mówią o zasadach wykonywania zabiegów i czynności okołoporodowych oraz o decyzyjności rodzącej w sprawie ich wykonywania.

Jako pierwsza w Polsce, w 1995 roku, tytuł "Szpitala Przyjaznego dziecku" otrzymała Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii w Bytomiu. Od tamtej pory każdego roku liczba Szpitali Przyjaznych Dziecku rosła, obecnie jest ich ponad 60.

Akcja Fundacji "Rodzić Po Ludzku" powstała po ujawnieniu przez dziennikarzy w 1994 roku pełnej cierpienia i poniżenia rzeczywistości polskich porodówek. Tysiące kobiet w listach i ankietach pisało o braku intymności na wieloosobowych salach porodowych, anonimowości, samotności i braku wsparcia. Od tamtej pory kobiety oceniają szpitale, w których rodzą na podstawie kryteriów takich jak: swoboda rodzenia, obecność bliskiej osoby, kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, pomoc i wsparcie po porodzie, edukacja i poradnictwo.

Oprócz tego kobiety oceniają również:,

- życzliwość (w izbie przyjęć, sali porodowej i na położnictwie)

- pomoc (w czasie porodu i po)

- informowanie (o przebiegu porodu i o stanie dziecka)

- poszanowanie godności i zachowanie intymności

- respektowanie prawa do zgody lub odmowy na podawanie środków (np. na przyspieszenie lub wywołanie porodu), na zabiegi (np. masaż szyjki macicy, czy nacięcie krocza) i obecność studentów.

Najgorszą oceną jaką może otrzymać szpital jest Czarne Serce - gdy pobyt w szpitalu kobiety wspominały bardzo źle, były zdane wyłącznie na siebie, personel był nieżyczliwy, a nawet arogancki, nie pomagał, nie informował. Nie zapewniono im minimum intymności i godności, narażano na bolesne badania i dodatkowy stres.

Przed wyborem szpitala położniczego koniecznie sprawdź czy posiada on któryś z wymienionych tytułów i pozytywnych ocen, w ten sposób będziesz mogła czuć się bezpiecznie podczas tego najważniejszego dnia!

W Polsce dwa ważne kryteria mogą pomóc przyszłej mamie dokonać wyboru idealnego szpitala położniczego: - oznaczenie "Szpital Przyjazny Dziecku" - gwiazdki i serca przyznane przez Fundację "Rodzić Po Ludzku".

Dołącz do programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Praktyczne porady i narzędzia

Materiały do pobrania

Przepisy

Dołącz do programu

Poznaj wszystkie korzyści z bycia w programie

  • Uzupełnij dane w „Mój kącik” by w pełni korzystać z programu
  • Praktyczne narzędzia pomocne w przygotowaniach do narodzin dziecka
  • Przepisy dla kobiet w ciąży

Więcej…