Dostosuj swoje treści

Moje dziecko w:
miesiącu życia
 

Debiut z butelką - zostań specem w jej przygotowaniu

konsultacja merytoryczna:
Anna Rzeszotek

W teorii wydaje się to dziecinnie proste, w praktyce jednak często bywają z tym problemy. Sporządzenie mleka w butelce, bo o tym mowa, rządzi się kilkoma ważnymi zasadami. Jeśli z pomocą pediatry już wybrałaś odpowiednią mieszankę oraz upolowałaś idealny duet butelka + smoczek, pozostaje Ci już tylko przygotowanie butelki. Na początku będziesz przerażona, ale szybko uda Ci się odmierzyć odpowiednią ilość mleka i dobrać temperaturę.

Zobacz na co należy zwrócić uwagę, aby przygotować bezpieczny mleczny posiłek dla Twojego malucha! To prostsze, niż myślisz :). 

debiut z butelka

Dekalog prawidłowego przygotowania butelki

info 1

  1. Mleko przygotuj tuż przed podaniem dziecku, nie wcześniej.
  2. Przed przygotowaniem mleka dokładnie umyj ręce.
  3. Rozkręć i umyj wszystkie części butelki (butelkę, smoczek, nakrętkę) z użyciem płynu do mycia naczyń oraz szczoteczki do butelek niemowlęcych, następnie wyparz wszystkie części w wyparzaczu lub rondelku z wrzącą wodą, osusz na ręczniku papierowym.
  4. Odpowiednio wcześniej przygotuj wodę do sporządzenia mieszanki (przegotuj wodę i przestudź do temperatury ok. 36-37°C). Odpowiednia temperatura wody, nieprzekraczająca 38°C, jest szczególnie istotna w przypadku mleka z dobroczynnymi kulturami bakterii takimi jak w mleku mamy. Zbyt gorąca woda je niszczy. 
  5. Odmierz odpowiednią ilość wody i przelej ją do butelki (jej ilość powinna być zgodna z tabelą karmienia, która jest umieszczona na każdym opakowaniu mleka modyfikowanego).
  6. Odmierz odpowiednią ilość mleka i wsyp do butelki z wodą (zrób to przy pomocy miarki dołączonej do opakowania, miarki powinny być nieubite, płaskie).
  7. Zakręć szczelnie butelkę, przykryj korkiem i wymieszaj intensywnie potrząsając aż do całkowitego rozpuszczenia się proszku.
  8. Przed podaniem mleka dziecku sprawdź na przegubie dłoni, czy ma ono odpowiednią temperaturę.
  9. Jeśli dziecko nie wypiło mleka w całości, wylej jego resztki (po kontakcie ze śliną malca w mleku namnażają się bakterie).
  10. Umyj, wyparz i wysusz butelkę.

Ile mleka należy użyć?

llość podawanego mleka zależy od wieku i apetytu maluszka.

Przy przygotowaniu mleka dla Twojego dziecka postępuj ściśle według instrukcji na opakowaniu. Standardowo stosujemy 1 miarkę proszku na 30 ml wody - proporcje te zachowujemy niezależnie od ilości przygotowywanego mleka (zatem na 180 ml wody należy wsypać 6 miarek proszku).

Zwróć uwagę, aby zawsze używać miarki, która dołączona jest do danego opakowania mleka. Miarki różnią się od siebie pojemnością i są dostosowane do danego rodzaju mleka. Użycie większej lub mniejszej ilości proszku może prowadzić do odwodnienia organizmu malca lub do niedożywienia – dlatego nie zmieniaj rekomendowanej proporcji wody i mleka w proszku.