MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Kolka niemowlęca i ból brzuszka – objawy i postępowanie

3
3/5 4 opinie

Kolki niemowlęce są częstą i dokuczliwą przypadłością u dzieci. Jak szybko rozpoznać objawy kolki i w jaki sposób załagodzić ból brzuszka? Czy dziecko karmione piersią może mieć kolki i co powoduje tę dolegliwość? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

5min. czytania Sty 15, 2024

Twoje dziecko nieustannie płacze. Mimo że wiesz, że kolka u noworodka to przejściowy problem, trudno Ci zachować spokój i nie reagować. Patrząc, jak Twoje maleństwo się męczy, chcesz mu pomóc, załagodzić przyczynę dyskomfortu. Na kolkę niestety nie ma lekarstwa. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie jest to choroba i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia maluszka. Sprawdź zatem, dlaczego dziecko ma kolki i w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić.

Kolka u dziecka – objawy

Kolka u dziecka to nic innego jak częsty ból brzuszka, który może się pojawić po raz pierwszy, gdy Twój maluszek ma około 2-3 tygodnie. Napady, zwykle niespodziewane, pojawiają się najczęściej po południu lub wieczorem, a ich symptomem jest intensywny płacz dziecka. Do innych objawów, które mogą wskazywać na kolkę u noworodka, należą:

  • naprężanie ciała,
  • podkurczanie nóżek,
  • wzdęty brzuszek,
  • głośne oddawanie gazów.

    Według nowych wytycznych kolkę niemowlęcą diagnozuje się, gdy spełnione są trzy poniższe warunki:

    • u maluszka występują napady grymaszenia, rozdrażnienia i płaczu bez żadnej określonej przyczyny,
    • powyższe objawy rozpoczynają się i ustępują do ukończenia 5. miesiąca,
    • dziecko nie ma przy nich gorączki, a rozwój i wzrost masy ciała przebiegają prawidłowo.

    Co powoduje kolki u niemowląt?

    • Nieprawidłowy sposób ssania piersi (połykanie nadmiernej ilości powietrza).
    • Zbyt szybki wypływ pokarmu (maluszek nie nadąża z jego piciem, krztusi się i połyka zbyt dużo powietrza, które rozpycha jelita, wywołując ból brzuszka.
    • Niedojrzałość przewodu pokarmowego (problem z trawieniem dużej ilości laktozy).
    • Niedojrzałość układu nerwowego (nadmiar bodźców, których układ nerwowy nie jest w stanie przetworzyć).
    • Przekarmianie dziecka.
    • Nietolerancja mleka modyfikowanego.
    • Zbyt częsta zmiana rodzaju pokarmu.
    • Stres i nerwy rodziców, które dziecko instynktownie wyczuwa.

     

    Kolki a karmienie piersią

    Kolka u niemowląt karmionych piersią to normalna sytuacja, na którą nie masz wpływu. Pamiętaj jednak, że nawet bardzo nasilona kolka u niemowlaka nie powinna być przyczyną zaprzestania karmienia piersią, które stanowi najlepszą ochronę dla układu trawiennego Twojego maluszka. Jeśli zastanawiasz się, do kiedy Twoje dziecko może mieć kolki, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ta niemowlęca dolegliwość ustępuje zwykle w ciągu 1,5-3 miesięcy, w rzadkich przypadkach nawet po upływie pół roku.

    Sposoby na kolki u noworodka – kilka praktycznych wskazówek

    Niestety, nie ma jednej, skutecznej metody na rozwiązanie problemu kolek u dzieci. Każdemu niemowlęciu pomaga coś innego. Zdaj się na swoją intuicję, obserwuj niemowlę i skorzystaj z listy praktycznych rozwiązań – te mogą okazać się pomocne w ukojeniu płaczu maleństwa i bólu brzuszka.

     

    happy mother playing with baby

     

    1. Dieta mamy karmiącej piersią – zapewne słyszałaś, że przyczyną kolki u niemowląt mogą być spożywane przez Ciebie niektóre produkty, takie jak kapusta, cebula czy warzywa strączkowe. Wpływ diety mamy na występowanie u dziecka kolki jest jednak niewielki. Nie rezygnuj więc z tych produktów – jadłospis w okresie karmienia piersią powinien być przecież różnorodny.
    2. Technika karmienia – przed karmieniem odciągnij trochę mleka, żeby zwolnić jego wypływ. Karm dziecko jedną piersią aż do jej całkowitego opróżnienia. Ważne, aby niemowlę przyjęło obie fazy pokarmu: laktozową i tłuszczową, dlatego powinno ssać jedną pierś co najmniej 10 minut. Jeśli maluszek mlaska w trakcie karmienia, odstaw go od piersi i spróbuj przystawić ponownie.
    3. Odbijanie po karmieniu – po zakończeniu karmienia unieś dziecko do odbicia, ułóż je pionowo na swoim ramieniu i poklep po pleckach.
    4. Dobór odpowiedniej butelki – jeśli karmisz maleństwo butelką, wypróbuj wersję antykolkową, która ogranicza połykanie przez dziecko powietrza. Dobierz także odpowiedni smoczek, który będzie miał nie za duże i nie za małe dziurki, aby mleko z butelki nie wypływało zbyt szybko.
    5. Masaż antykolkowy– by rozluźnić mięśnie dziecka, otwartą dłonią delikatnie masuj brzuszek maluszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ta metoda nie tylko pobudza jelita do pracy, ale ma też działanie uspokajające.
    6. Rowerek – chwyć delikatnie kolanka dziecka i lekko dociśnij do brzuszka raz jedną, raz drugą nóżkę. Taka gimnastyka pomoże pozbyć się zalegających w jelitach gazów. Nie stosuj jej bezpośrednio po karmieniu, gdyż maluszek może zwrócić zjedzony pokarm.
    7. Ciepło – połóż na brzuszku dziecka owinięty w ręcznik termofor lub nagrzaną pieluszkę tetrową. Ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.
    8. Leżakowanie na brzuszku w ciągu dnia – w takiej pozycji dziecko łatwiej oddaje gazy, które są jedną z przyczyn bólu brzuszka. Pamiętaj jednak, aby nie układać dziecka na brzuchu, gdy już dopadła go kolka.
    9. Spokój – zadbaj o spokojną atmosferę w domu. Maluszek może nie tolerować nadmiernego hałasu. Bardzo łatwo wyczuwa też Twój stan emocjonalny. Może mu się nawet udzielić Twój stres.

     

    question mark  Pytania i odpowiedzi

    1. Co to jest kolka niemowlęca?
    Kolka niemowlęca to napadowy ból brzuszka pojawiający się u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Można ją rozpoznać m.in. po tym, że niemowlę intensywnie płacze. Kolka jest dokuczliwą, lecz niegroźną i przejściową przypadłością u dzieci.

    2. Jak wygląda kolka niemowlęca?
    Podczas kolki dziecko przede wszystkim głośno płacze. Innymi symptomami wskazującymi na tę przypadłość są: naprężanie ciała, podkurczanie nóżek, wzdęty brzuszek, głośne oddawanie gazów.

    3. Ile trwa kolka niemowlęca?
    Napad kolki u niemowlaka może trwać od kilku minut do kilku godzin, a w rzadkich przypadkach nawet dłużej – to kwestia indywidualna. Przypadłość ustępuje zwykle na dobre po 5. miesiącu życia.

    4. Co pomaga na kolki niemowlęce?
    W łagodzeniu kolek mogą pomóc m.in.: masaż brzuszka, delikatne poruszanie nóżkami niemowlaka jak na rowerku, ciepłe okłady, leżakowanie na brzuszku w ciągu dnia (nie w trakcie kolki!), spokój i wyciszenie, odbijanie po karmieniu. Każdemu jednak pomaga coś innego, więc najlepiej zdać się na intuicję i szukać własnych sposobów.

    5. Kiedy pojawia się kolka niemowlęca?
    Kolka u niemowląt zwykle występuje w pierwszych 5 miesiącach życia. Może pojawić się już ok. 2-3. tygodnia po narodzinach, a jej napady mają miejsce najczęściej po południu lub wieczorem. 

    Kolka niemowlęca
    Twój Maluszek ma kolkę?

    Dowiedz się jak rozpoznać ją u niemowlaka i złagodzić towarzyszący ból brzuszka.

    Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
    Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

    Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

    rating review icon
    ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

    Średnia ocena

    3
    3
    4 opinie użytkowników

    Oceny społeczności

    • 5 star
      2
    • 4 star
      0
    • 3 star
      0
    • 2 star
      0
    • 1 star
      2

    Dodaj nową opinię

    5
    Anonim Sty 19, 2024
    5
    Ania Gru 2, 2023
    1
    erka List 29, 2023

    Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.