MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Karmienie piersią a programowanie żywieniowe dziecka

Preferencje żywieniowe zaczynają się kształtować już w brzuchu mamy. Już od pierwszych dni ciąży masz też wpływ na to, jak w przyszłości funkcjonować będzie organizm Twojego dziecka. Kolejnym ważnym etapem jest czas karmienia piersią, które jest elementem tzw. programowania żywieniowego Twojego maluszka. Sprawdź zatem, jak odpowiednio zadbać o zdrowie dziecka, uwzględniając jego potrzeby żywieniowe!

4min. czytania Sty 15, 2024

Nawyki i preferencje żywieniowe zaczynają kształtować się bardzo wcześnie. Naukowcy udowodnili, że pewne czynniki działające już w okresie płodowym mogą mieć wpływ na późniejszy sposób żywienia maluszka. W ten sposób przyszła mama, odpowiednio planując swoją dietę, może już w trakcie ciąży zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka.

Programowanie żywieniowe, czyli 3 lata budowania nawyków żywieniowych

Od tego, jakie składniki dziecko otrzymuje w okresie prenatalnym i co je w pierwszych latach życia, zależy nie tylko jego rozwój i nawyki żywieniowe, ale też przyszłe zdrowie. Okres płodowy i niemowlęcy są bowiem szczególnie ważne dla całej przyszłości dziecka – to właśnie wtedy (od pierwszych dni po zapłodnieniu, przez pierwsze 3 lata życia) kształtują się i dojrzewają poszczególne narządy i układy.

Odpowiednie żywienie niemowlaka i małego dziecka właściwie „programuje” jego metabolizm na długie lata, dlatego też cały proces nazywany jest programowaniem metabolicznym lub żywieniowym.

Zależność między żywieniem maluszka w pierwszych latach życia a jego zdrowiem w przyszłości nazywamy programowaniem żywieniowym we wczesnym okresie życia.

Stosując się do zasad płynących z programowania żywieniowego, wspierasz nie tylko kształtowanie metabolizmu dziecka, ale także prawidłowy rozwój jego układu odpornościowego, wzroku i mózgu.

Czy wiesz, że...

Czynników, które wpływają na rozwój dziecka i jego zdrowie w okresie płodowym, jest wiele. To m.in. stan zdrowia przyszłych rodziców, ich aktywność fizyczna i natężenie stresu. Bardzo ważny jest także sposób odżywiania – zwłaszcza przyszłej mamy. Nie bez znaczenia są status społeczny rodziców czy poziom zanieczyszczenia powietrza. Z kolei w okresie niemowlęcym kluczowym czynnikiem jest żywienie dziecka (w tym karmienie piersią).

Karmienie piersią – najlepsze, bo naturalne!

Celem, do którego powinna dążyć mama w żywieniu swojego dziecka, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy jego życia – to najlepszy sposób na zdrowy start w przyszłość. Mleko mamy to pokarm najlepiej dopasowany do potrzeb dziecka. Składnikiem szczególnie ważnym w kontekście programowania żywieniowego dziecka jest wysokiej jakości białko zawarte w mleku kobiecym. Dzięki szczególnej budowie może być ono najpełniej wykorzystane przez organizm maluszka na jego potrzeby, m.in. do budowy nowych komórek. Ważna jest także ilość białka w mleku kobiecym:

  • tuż po narodzinach, gdy zapotrzebowanie dziecka na białko jest szczególnie wysokie, zawartość tego składnika w mleku kobiecym jest najwyższa – średnio prawie 2 g w 100 ml
  • w kolejnych tygodniach i miesiącach, gdy tempo wzrostu dziecka naturalnie spada, stopniowo zmniejsza się też ilość białka w mleku kobiecym – pod koniec 5. miesiąca wynosi mniej niż 1,2 g w 100 ml

To, że ilość białka w mleku mamy z czasem się zmniejsza, jest bardzo cenne dla maluszka. Nadmiar białka w diecie dziecka na początkowym etapie życia może bowiem niewłaściwie programować jego metabolizm i predysponować w przyszłości do rozwoju nadwagi i otyłości. Naukowcy uważają, że wysoka jakość białka mleka kobiecego i jego ilość dostosowująca się na każdym etapie do potrzeb niemowlęcia to jeden z mechanizmów, dzięki którym mleko matki zmniejsza ryzyko otyłości. To właśnie jeden z elementów programowania żywieniowego.

Zapamiętaj!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia Twojego dziecka, ponieważ mleko matki zapewnia maluszkowi idealnie zbilansowaną dietę oraz chroni go przed chorobami.

Zdarzają się sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe lub też przestaje być wystarczające. Nie stresuj się wtedy i nie obwiniaj. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kontakt ze specjalistą i konsultacja z lekarzem, który pomoże wybrać odpowiednie mleko modyfikowane o możliwie najniższej zawartości białka.

 

mom feeding the baby from the bottle

 

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

metrics generator
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.