MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz zapewniać dziecku to, co dla niego najlepsze – pokarm mamy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak połączyć powrót do pracy, karmienie piersią i Twój własny komfort!

3min. czytania Sty 15, 2024

Twój urlop macierzyński dobiega końca, Ty zaś zastanawiasz się, jak karmić dziecko w pracy? Karmienie piersią a powrót do pracy to faktycznie spore wyzwanie. Zmęczenie, stres, dwa etaty (w pracy i po pracy) – wszystko to może przemawiać za odstawieniem dziecka od piersi, ale nie rezygnuj! Wystarczy odrobina determinacji, dobra organizacja, nieco optymizmu, zadbanie o swoje samopoczucie – i na pewno uda Ci się połączyć karmienie piersią z pracą zawodową! Uwierz, że to możliwe!

Dlaczego warto kontynuować karmienie piersią w pracy?

Dzięki karmieniu piersią pozostajesz ze swoim maleństwem w bardzo bliskim kontakcie. Ponadto maluszek codziennie zyskuje kolejny zastrzyk zdrowia – wysokiej jakości białko czy oligosacharydy mleka kobiecego (HMO). Abyście mogli nadal pielęgnować tę bliskość i czerpać z niej radość, warto kontynuować karmienie piersią również po powrocie do aktywności zawodowej. W krótkim czasie proces laktacji powinien przystosować się do wszystkich zmian w rytmie karmienia.

 

pracująca mama i dziecko

 

Wracam do pracy! Jak karmić dziecko?

  • Odpowiednio wcześniej zacznij oswajać się z odciąganiem pokarmu.
  • Dwa tygodnie przed powrotem do pracy stopniowo zacznij odstawiać maluszka od piersi w porach, w których później będziesz przebywać poza domem.
  • Podczas Twojej planowanej nieobecności podawaj dziecku odciągnięte mleko butelką – na początku co drugi dzień, później codziennie.
  • W pracy odciągaj mleko w spokojnym, zacisznym miejscu, najlepiej o stałej porze.
  • Odciągnięte mleko przechowuj w lodówce. Wtedy tata, niania lub babcia będą mogli je podać Twojemu maleństwu następnego dnia.
  • Jeżeli masz kłopoty z odciąganiem mleka laktatorem, podawaj maluszkowi w ciągu dnia mleko modyfikowane, a piersią karm go rano, wieczorem i w nocy.

Karmienie piersią a praca – jak często karmić dziecko?

Gdy planujesz powrót do pracy, ważne jest, by podtrzymać laktację – pomimo zmian w porach karmienia piersią wynikających z Twojej nieobecności. Pozwolą na to regularne karmienia. Staraj się podawać maleństwu pierś rano, wieczorem i w nocy tak często, jak tego potrzebuje – będzie to naturalny sposób utrzymania pokarmu.

Twoje piersi będą wytwarzać mleko również wtedy, gdy będziesz w pracy. Może się to wiązać z krępującymi sytuacjami, jak plamy mleka na ubraniu. Aby temu zapobiec: 

  • zawsze noś biustonosz,
  • miej w pracy zapasową bluzkę,
  • używaj wkładek laktacyjnych i zmieniaj je regularnie.

Karmienie dziecka w pracy – co na to prawo?

Prawo pracy chroni matki karmiące wracające do aktywnego życia zawodowego – warto o tym pamiętać! Zadbaj o to, aby przed powrotem do pracy uzgodnić z pracodawcą szczegóły dotyczące czasu na karmienie, który przysługuje Ci przez cały okres karmienia piersią. Przerwy na karmienie można wykorzystać w ciągu dnia i wychodzić do dziecka albo połączyć je i przesunąć np. na koniec dnia, aby wyjść wcześniej z pracy.

Zapamiętaj!

Polski Kodeks pracy przewiduje dla karmiących piersią mam szczególne uprawnienia.

§ 1.Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6. godzin dziennie, przysługuje jej jedna półgodzinna przerwa na karmienie.

strefa taty
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.